Turystyka

Dlaczego warto sprawdzać rozkład jazdy pociągów przed każdą podróżą?
Dlaczego warto sprawdzać rozkład jazdy pociągów przed każdą podróżą?
54 lata ago

Dlaczego warto sprawdzać rozkład jazdy pociągów przed każdą podróżą?

Każdego dnia dziesiątki osób podróżuje pociągami. Przed każdą podróżą warto jednak sprawdzić, jaki jest rozkład jazdy pociągów na konkretny dzień, ponieważ może on się różnić w zależności od miesiąca czy nawet dnia tygodnia. Dzięki temu unikniemy nieporozumień i nasza podróż odbędzie się bez problemu. Warto zadbać o to, by wyjazd pociągiem był komfortowy. Sprawdzanie rozkładu z wyprzedzeniem jest ważne także w przypadku dłuższych podróży, które mogą wymagać przesiadek. Jak zaplanować taki wyjazd, by uniknąć przykrych niespodzianek? Podpowiadamy!

Rozkład jazdy pociągów – dlaczego warto zawsze go sprawdzać?

Połączenia kolejowe odbywają się każdego dnia w ściśle określonych porach. Nie oznacza to jednak, że w poniedziałek, środę i niedzielę pojedziemy tym samym pociągiem do celu. Może bowiem okazać się, że rozkład jazdy uległ zmianie w związku z rozpoczęciem nowego miesiąca czy modernizacją torów kolejowych na danym odcinku. Takie zmiany są oczywiście zapowiadane z dużym wyprzedzeniem, ale może zdarzyć się tak, że je po prostu przeoczymy. Dlatego właśnie tak ważne jest, by sprawdzić, jakie są aktualne połączenia kolejowe do naszego celu. Dzięki temu unikniemy marznięcia na dworcu zimą czy też przykrej niespodzianki w postaci zmiany rozkładu jazdy. 

Zapoznanie się z rozkładem jazdy pociągów Spółki Polregio sprawi także, że nasza podróż odbędzie się bez najmniejszego problemu. Jeśli zrobimy to odpowiednio wcześniej, np. kilka dni przed podróżą, w razie zmiany rozkładu czy zlikwidowania jakiegoś połączenia, znajdziemy inne, dzięki któremu dotrzemy do celu na czas. Warto także pamiętać, że w dni robocze pociągi kursują inaczej niż w niedziele i święta. Dlatego też, jeśli zamierzamy wyjechać w dzień wolny od pracy, warto upewnić się, że pociąg na którym nam zależy na pewno przyjedzie.

Podróż z przesiadkami? Sprawdź rozkład jazdy wcześniej!

Sprawdzenie połączeń kolejowych pozwoli nam także na zaplanowanie podróży z przesiadkami. Jeśli zdamy się na los, może okazać się, że nie zdążymy dojechać do miejsca przesiadki przed odjazdem naszego kolejnego pociągu. Spędzimy długie godziny na dworcu w oczekiwaniu na inne połączenie. Jeśli skorzystamy z wyszukiwarki połączeń kolejowych wcześniej, możemy dokładnie zaplanować każdy etap podróży z przesiadkami. Jak to zrobić? 

Wyszukiwarka połączeń kolejowych pozwala na wpisania miejscowości bądź konkretnego dworca PKP, z którego wyruszamy oraz miejsca, do którego chcemy dotrzeć. W wynikach wyszukiwania może pojawić się nam zarówno jedno połączenie bez przesiadek, jak i podróż podzielona na kilka pociągów. W ten sposób łatwo i szybko zaplanujemy całą trasę. 

Możemy to zrobić także inaczej. Znając miejsca swoich przystanków, możemy samodzielnie wyszukać kolejne pociągi. To pozwoli nam na tak długie przerwy między kolejnymi odcinkami podróży, jak tylko chcemy. To świetny pomysł, jeśli chcemy zwiedzić kilka miast po drodze lub zatrzymać się na posiłek w trakcie dłuższej wycieczki. Pamiętajmy tylko, by zadbać o odpowiednią ilość czasu, najlepiej dodając kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt minut. Dzięki temu żaden pociąg nam nie ucieknie.

lifestylowy Administrator