Sporty

Izotoniki – co warto wiedzieć przed ich zakupem?
Izotoniki – co warto wiedzieć przed ich zakupem?

izotoniki

54 lata ago

Izotoniki – co warto wiedzieć przed ich zakupem?

Napoje izotoniczne, nazywane też izotonikami, to propozycje kierowane przede wszystkim do osób aktywnych fizycznie. Chronią przed odwodnieniem, są też nieocenionym wsparciem, gdy organizm domaga się szybkiego dostarczenia mu węglowodanów i elektrolitów. Co jeszcze warto wiedzieć na temat stwarzanych przez nie możliwości?

Izotonik – napój funkcjonalny nie tylko dla sportowca

Izotoniki to tak zwane napoje funkcjonalne, a więc takie, po które nie sięga się wyłącznie po to, aby cieszyć się ich oryginalnym smakiem. Przeważnie kojarzą się nam z propozycjami stworzonymi z myślą o sportowcach. Wiemy przy tym, że sięgają po nie zarówno zawodowcy, jak i osoby uprawiające sport amatorsko. Lista osób, którym może pomóc ich działanie, jest jednak znacznie dłuższa. Obejmuje także:

  • osoby pracujące fizycznie,
  • rekonwalescentów,
  • osoby zmagające się z infekcjami jelitowo-żołądkowymi.

Oczywiście, w ostatnim z wymienionych przypadków osoba, która sięga po napoje izotoniczne, powinna skontaktować się z lekarzem i upewnić się, że nie będą one stanowić zagrożenia dla jej organizmu.

napoje izotoniczne

Izotoniki – różne rodzaje, różne możliwości

Izotonik (https://a-manada.pl/izotoniki) zwraca na siebie uwagę przede wszystkim ze względu na swoje stężenie. Te jest niemal identyczne z tym, jakie charakteryzuje płyny ustrojowe w ludzkim organizmie. I choć największą popularnością cieszy się napój w płynie, producenci izotoników proponują także szereg innych, wcale nie mniej skutecznych rozwiązań. Bez trudu można więc znaleźć także napoje w proszku, a nawet te, które przybierają postać tabletek przeznaczonych do rozpuszczenia. Ostatnia z wymienionych form jest najbardziej praktyczna. Nie zajmuje wiele miejsca, a jednocześnie daje pewność, że izotonik będzie znajdować się pod ręką zawsze wtedy, gdy będzie potrzebny.

Skład napojów izotonicznych nie zawsze jest taki sam. Przeważnie bazują one jednak na wodzie uzupełnionej o węglowodany (pod postacią glukozy, fruktozy lub sacharozy) oraz elektrolity. Te ostatnie mają zazwyczaj postać jonów sodu, choć w sprzedaży nie brakuje też napojów, w których jony sodu są uzupełniane o jony potasu. Popularnymi składnikami są także wapń, magnez oraz witaminy.

Czy wszystkie izotoniki są zdrowe?

Jeśli napoje izotoniczne są stosowane w umiarkowanej ilości i zgodnie ze swoim przeznaczeniem, nie powinny pociągać za sobą żadnych negatywnych następstw. Przed zakupem konkretnego rozwiązania warto jednak upewnić się, że nie dostarczy organizmowi zbyt wielu kalorii. Jest ważne zwłaszcza dla tych osób, które chcą być aktywne fizycznie po to, aby pozbyć się zbędnych kilogramów.

lifestylowy Administrator