Jak nie marnować jedzenia?
Inflacja sprawia, że ceny wszystkich produktów, w tym żywności rosną w zastraszającym tempie. I zwykła wyprawa do marketu spożywczego może nas przyprawić o palpitacje serca albo o przynajmniej wzrost ciśnienia…
Jak oszczędzać na jedzeniu?
Po pierwsze uważnie śledźmy ceny w sklepach. Sprawdzajmy ile coś kosztuje w przeliczeniu na kilogram czy litr. Korzystajmy z promocji, ale z rozwagą. Na przykład kupując świeże produkty, takie jak warzywa czy mięso, zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie je wszystkie zjeść, czy przetworzyć.
W innym przypadku zakupione jedzenie po prostu się zmarnuje. Kupowanie na zapas ma sens jeśli dysponujemy dużą zamrażarką bądź umiemy robić przetwory.
Odpowiednie przechowywanie to podstawa…
Tak właśnie. Jeśli nauczymy się odpowiednio przechowywać wszystkie produkty spożywcze, to dłużej zachowają świeżość. Wszystkie kasze, mąki, strączki, przyprawy, a nawet herbatę czy kawę przechowujemy w szczelnie zamykany w pojemnikach. Dzięki temu produkty te nie z wietrzeją, dłużej zachowają swój smak i zapach. I przede wszystkim nie zagnieżdżą się w nich mole spożywcze, które potrafią być prawdziwym utrapieniem.
Jeśli zależy nam na estetyce, to możemy zainwestować w słoiki ozdobne https://nettrading.pl/sloiki i inne pojemniki na żywność, na przykład w kolorowe puszki. Jednak nie jest to konieczne. Świetnie sprawdzał się na przykład słoiki z odzysku.
Przykładowy produkt
Naszym sprzymierzeńcem jest zamrażarka. Możemy w niej przechowywać jedzenie nawet przez kilka miesięcy. Panuje obiegowa opinia, że zamrożona żywność mam mniej witamin i minerałów. To nie prawda. Zamrożone owoce i warzywa mają takie same właściwości odżywcze, jak w dniu zamrażania.
Nie możemy zapominać o lodówce. Co jakiś czas kontrolujemy jej zawartość. Dzięki temu dowiemy się, które produkty spożywcze trzeba zjeść jak najszybciej. Na otwartych opakowaniach warto zapisać markerem datę otwarcia sosu czy dżemu. Dzięki temu łatwiej nam będzie wyrzucać przeterminowane jedzenie.