Kosmetyki

Masło shea do ciała – dlaczego warto je stosować?
Masło shea do ciała – dlaczego warto je stosować?

masło do ciała

54 lata ago

Masło shea do ciała – dlaczego warto je stosować?

Masło shea jest produkowane z owoców drzewa shea, popularnie nazywanego drzewem masłowym, rośnie ono w Afryce Zachodniej i Południowej. Owoce mają formę orzechów, wewnątrz znajduje się nasiono otoczone miąższem, z którego wytwarzane jest masło do ciała. Jest to bardzo cenny produkt, ponieważ drzewa masłowe to rośliny dziko rosnące, owocują dopiero po 20 latach.

Masło shea do ciała – właściwości

Masło shea do ciała może być nakładane bezpośrednio na skórę albo być składnikiem innych kosmetyków. Występuje w postaci rafinowanej i nierafinowanej, ma stałą konsystencję i jasnożółty kolor, podczas rafinowania traci swój kolor oraz niektóre z cennych składników. Naturalne masła do ciała shea tłoczone na zimno zawierają cenne kwasy tłuszczowe, polifenole i fitosterole, kwas galusowy i cynamonowy, witaminy A, F i E. Masło shea do ciała ma wiele cennych zalet, między innymi:

 – regeneruje przesuszony naskórek,

 – nawilża, odżywia i uelastycznia skórę,

 – bardzo dobrze zabezpiecza skórę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak nadmierne nasłonecznienie, duże różnice temperatur,

 – zapobiega powstawaniu rozstępów, opóźnia powstawanie zmarszczek,

 – łagodzi podrażnienia po oparzeniach słonecznych i stany zapalne po ukąszeniu owadów,

 – naturalne masła do ciała wzmacniają komórki skóry i poprawiają jej odporność, fitosterole i polifenole mają podobną budowę do warstw naskórka, dzięki temu wzmacniają cement międzykomórkowy.

 – nienasycone kwasy tłuszczowe poprawiają elastyczność warstwy rogowej, dzięki zmniejszeniu utraty wody wytwarza się warstwa ochronna na powierzchni skóry.

Masło do ciała ma szereg cennych zastosowań, między innymi po radioterapii łagodzi podrażnienia skóry, zmniejsza nieprzyjemne swędzenie po ukąszeniu owadów. Stosowane jest także w leczeniu reumatyzmu, wspomagając leczenie stanów zapalnych.

Masło shea do ciała – składnik kosmetyków

Masło shea do ciała można wykorzystywać jako domowy składnik kosmetyków, występuje ono w stałej postaci, dlatego trzeba je podgrzać w kąpieli wodnej i dodać do bazy olejowej, jest ono odporne na działanie wysokiej temperatury, dlatego nie traci swoich cennych właściwości. Masło shea jest także składnikiem kosmetyków do włosów, można je wykorzystać bezpośrednio do olejowania. Nadaje włosom miękkość i połysk, doskonale regeneruje je po farbowaniu czy przesuszeniu słońcem. Naturalne masła do ciała mają zbitą formę, ale wystarczy je powoli rozsmarowywać po ciele i zaczynają topnieć, dzięki temu łatwo je można rozprowadzić na całej skórze. Masło do ciała jest niezastąpione przy suchej i  pękającej skórze na piętach, łokciach i kolanach.

lifestylowy Administrator