Do biura

Rodzaje papieru fotograficznego
Rodzaje papieru fotograficznego

papier fotograficzny

54 lata ago

Rodzaje papieru fotograficznego

Najpopularniejsze rodzaje papieru fotograficznego to matowy i błyszczący. Zwykli użytkownicy znają te terminy. Istnieją jednak odmiany „przejściowe”. Wszystkie z nich zostaną przeanalizowane poniżej. Łączą one w sobie zalety fotografii błyszczącej i matowej w innych proporcjach. Różnią się one w dotyku, a także właściwościami przenoszenia kolorów i szczegółowością obrazu.

Połysk

Papier błyszczący ma gładką i śliską powierzchnię. Arkusze te są często wykorzystywane do tworzenia albumów fotograficznych. Według profesjonalnych fotografów połysk lepiej oddaje jasne kolory na zdjęciu i kosztuje stosunkowo tanio. Dodatkowe zalety to:

  • ochrona przed blaknięciem pod wpływem słońca;
  • ostrość obrazu;
  • ładny połysk.

Super połysk

Super połysk ma gładką powierzchnię z doskonałym odwzorowaniem kolorów. Gotowe zdjęcia są bardziej nasycone niż na zwykłym papierze błyszczącym. Zaleca się stosowanie tego papieru fotograficznego do drukowania jasnych zdjęć z dużą ilością różnych kolorów.

Półpołysk

Półpołysk ma gładką powierzchnię. Użytkownicy określają ten typ jako „przejściowy” pomiędzy papierem błyszczącym a matowym. Do zalet półpołysku należą:

  • odporność na farbę;
  • ochrona przed zadrapaniami i innymi uszkodzeniami.

Matowy

Matowe arkusze są produkowane z chropowatą powierzchnią. Odcienie są lekko przytłumione, nawet jeśli zdjęcie zostało wstępnie wydrukowane. Główną zaletą jest szczegółowość. Na matowym papierze łatwiej jest dostrzec najdrobniejsze szczegóły obrazu.

Jest on kompatybilny z każdym rodzajem atramentu. Kupujący dokonują wyboru na korzyść gładkiej lub szorstkiej powierzchni na podstawie własnych preferencji.

Jedwabisto-matowy

W dotyku papier jedwabno-matowy jest szorstki, tak jak zwykły matowy. Jest jednak znacznie lepszy w odwzorowywaniu kolorów. Pod względem jakości można go porównać do półbłyszczącego. Jest on zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi i nie posiada odblasków. Nośnik jest kompatybilny z każdym rodzajem farby. Charakteryzuje się dobrą absorpcją atramentu, dzięki czemu nie ma ryzyka powstawania smug podczas drukowania.

lifestylowy Administrator