Turystyka

Wycieczka kolejowa do dawnych krzyżackich siedzib
Wycieczka kolejowa do dawnych krzyżackich siedzib
55 lat ago

Wycieczka kolejowa do dawnych krzyżackich siedzib

Masz wolny weekend, a nie wiesz jak go zaplanować? Chciałbyś spędzić go z rodziną lub znajomymi w ciekawy sposób? Koniecznie pomyśl o wycieczce weekendowej do zamków krzyżackich! To wyjątkowa okazja, aby poznać historię naszego kraju i spędzić czas w ciekawy sposób!

Dlaczego warto zwiedzić zamki krzyżackie?

Historia to nieodłączna część naszego kraju. Warto więc dowiedzieć się choć trochę o tym, jak wyglądało życie w dawnych czasach. Bez wątpienia nieodłącznym elementem historii Polski są Krzyżacy, sprowadzeni w XII wieku przez Konrada Mazowieckiego do Polski. Nie tylko wpłynęli oni na historię naszego kraju, lecz również pozostawili po sobie niezwykłe budowle, które warto odwiedzić chociaż raz w życiu. Przekonajmy się zatem jakie mamy w Polsce zamki krzyżackie, które z nich warto zobaczyć oraz jak się do nich dostać w najlepszy sposób.

Jakie zamki krzyżackie warto odwiedzić?

Bez wątpienia każdemu Polakowi zamek krzyżacki będzie kojarzył się głównie z Malborkiem. Nic dziwnego! Była to w końcu główna siedziba Krzyżaków, która dodatkowo prezentuje się niezwykle okazale. W dodatku zachowała się w świetnym stanie, a dodatkowo przeszła szereg remontów, dzięki czemu można niemal przenieść się w klimat dawnych lat! W Malborku możemy zwiedzić cały zamek, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dzięki czemu możemy mieć pewność, że odwiedzamy naprawdę niesamowitą, znaną na całym świecie budowlę! Odwiedzając Malbork, bez wątpienia nie będziemy zawiedzeni, gdyż wyremontowane budowle prezentują się niezwykle majestatycznie, a dodatkowo mamy możliwość wejścia na wieżę i zobaczenia okolicy z innej perspektywy.

Co oprócz Malborka? W niedalekiej okolicy znajdziemy kolejne dwa ciekawe zamki, które możemy odwiedzić. Są to budowle w Sztumie oraz Kwidzynie. W dodatku bez problemu się do nich dostaniemy, gdyż z Malborka odjeżdżają pociągi biegnące do Kwidzyna właśnie przez Sztum, dzięki czemu jesteśmy w stanie odwiedzić nawet wszystkie trzy krzyżackie perły! Niestety oprócz zamków w Malborku, Sztumie i Kwidzynie niestety większość pozostałych krzyżackich zamków uległa dużym zniszczeniom, przez co są one ruinami. Jednak jeśli ktoś lubi takie klimaty, bez wątpienia można mu polecić również ruiny zamków, których w województwach kujawsko-pomorskim i pomorskim jest całkiem sporo!

Dlaczego pociągiem?

Warto udać się zarówno do Malborka, jak i Kwidzyna oraz Sztumu pociągiem, gdyż jest to bardzo korzystna i tania (dzięki weekendowym biletom) forma dojazdu do tych miejsc. Do Malborka dostać można się z Gdańska lub Iławy, a stamtąd bezpośrednio pojedziemy już do Kwidzyna i Sztumu. Dzieje się tak dlatego, że kolej była budowana przez Prusy w czasach zaborów, a zaborcom tym zależało na połączeniu centrów militarnych, jakimi bez wątpienia były twierdze w Malborku, Kwidzynie i Sztumie. A teraz możemy korzystać z ich rozwiązań, aby w miły, ciekawy i edukacyjny sposób spędzić czas wśród krzyżackich zamków.

lifestylowy Administrator