Kostka Mirror – kolejna wersja Kostki Rubika
Kostka Rubika to bardzo popularna łamigłówka. Odkąd została wynaleziona przez Węgra – Erno Rubika w 1976 roku, doczekała się wielu wersji i wielu wielbicieli na całym Świecie. Jedną z odmian kostki Rubika jest Kostka Mirror. Niby zasada działania ta sama, ale przyświeca jej inny cel.
Kostka Rubika Mirror a tradycyjna – podobieństwa i różnice
Rubika Kostka Mirror w przeciwieństwie do tradycyjnej nie ma kolorowych ścian, lecz ściany srebrne lub złote, połyskujące (jak mogłaby sugerować sama nazwa – mirror w języku angielskim oznacza lustro). Ściany w kostce Mirror chociaż są prostokątami, to są różne – nie mają takich samych rozmiarów.
Kiedy gra jest skończona?
W przypadku zwyczajnej kostki Rubika można przyjąć, że gra została skończona, gdy każda ze ścian wypełniona jest kwadracikami tego samego koloru. W przypadku kostki Mirror koniec gry następuje wtedy, gdy dwie ściany są symetryczne względem rozdzielającej je krawędzi lub gdy każda kolejna ściana wygląda identycznie jak poprzednia.
Różne wersje kostek
Zarówno kostka Rubika jak i kostka Mirror są dostępne w różnych wersjach. Kostkę Mirror można kupić w formacie 2×2, 3×3 lub w niestandardowym kształcie – na przykład prostopadłościanu lub dwóch złączonych ze sobą krawędziami sześcianów.