Zalety i wady śpiwora puchowego
Dobry sen jest podstawowym elementem odpowiedniej regeneracji organizmu. Niczym niezakłócony odpoczynek jest kwestią elementarną dla jego prawidłowego funkcjonowania. Jest to szczególnie ważne, gdy spędzamy całe dnie na wędrówce po górach czy lesie. Jeśli decydujemy się na spędzenie nocy w terenie, musimy koniecznie zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.
Żadna wyprawa nie może się odbyć bez odpowiednio dobranego śpiwora. Miłośnicy górskich wypraw, podczas których temperatura oscyluje w granicach zera, muszą wybrać pomiędzy śpiworem puchowym a syntetycznym. I choć syntetyki zyskują coraz szersze grono sympatyków, to śpiwór puchowy jest bezapelacyjnym królem outdooru.
Zalety śpiwora puchowego
Śpiwór puchowy zapewnia ciepły i spokojny sen, nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Jego struktura jest miękka i sprężysta, co zapewnia niezwykły komfort i znakomitą izolację. Śpiwór puchowy jest zdecydowanie dużo trwalszy niż jego syntetyczny odpowiednik – porównaj na polarsport.pl. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby wypełnieniem tego typu śpiwora był najwyższej jakości puch, z niewielkim tylko dodatkiem pierza. Jeśli nie jesteśmy pewni tego, co znajduje się wewnątrz śpiwora, powinniśmy postawić na marki znane z wysokiej jakości produktów. Z pewnością jest to droższa opcja, ale gwarantująca trwałość i jakość naszego śpiwora.
Wady śpiwora puchowego
Śpiwór puchowy, jak każdy inny, posiada także swoje ciemne strony. Jego najpoważniejszym defektem jest znikoma odporność na wilgoć. Przemoczony puch traci wszystkie swoje właściwości izolacyjne. Oczywiście, tego typu śpiwór odzyskuje swoją strukturę po wysuszeniu, co jednak w ekstremalnych warunkach nie zawsze jest możliwe. Ponadto, puch i pierze to materiały pochodzenia naturalnego, które w niektórych szczególnych przypadkach, mogą uczulać. Śpiwór puchowy nie będzie więc dobrym wyborem dla alergika.