Turystyka

Biletomat – jak szybko i wygodnie kupić bilet na pociąg?
Biletomat – jak szybko i wygodnie kupić bilet na pociąg?

biletomat

55 lat ago

Biletomat – jak szybko i wygodnie kupić bilet na pociąg?

Gdy wybieramy się w podróż pociągiem, potrzebny będzie nam przede wszystkim bilet. Nikt w końcu nie lubi płacić kar za przejazdy na gapę. Dodatkowo ceny połączeń są coraz bardziej atrakcyjne dla kieszeni, grzechem byłoby więc zaniedbać obowiązek posiadania biletu. Istnieje kilka sposobów zakupu tego ważnego dokumentu, który uprawnia nas do podróży. Kiedyś możliwy był zakup biletu jedynie w kasach na dworcach i większych stacjach. Te czasy dawno już jednak minęły i dziś mamy wiele innych opcji, choćby skorzystanie ze specjalnej maszyny.

Biletomat – jak z niego skorzystać?


Maszyną taką jest właśnie wspomniany biletomat. Te rozlokowane są na dużych dworcach i stacjach, a także coraz częściej pojawiają się w samych pociągach. Jeżeli tak jest, przy konkretnym wagonie powinniśmy ujrzeć odpowiednie oznaczenie nad wejściem. Najlepiej wsiąść właśnie tamtędy, ponieważ bilet należy zakupić możliwie szybko. Nigdy nie wiemy kiedy rozpocznie się pierwsza kontrola. Jak więc skorzystać z biletomatu? W znakomitej większości przypadków interakcję z urządzeniem prowadzimy za pośrednictwem dużego i czytelnego ekranu dotykowego. Dzięki temu łatwo i intuicyjnie możemy poradzić sobie z obsługą maszyny.

Kupujemy odpowiedni bilet


Zakup biletu poprzedza wybranie konkretnego połączenia z rozkładu, natomiast w przypadku maszyn zainstalowanych w pociągu kupujemy od razu bilet na to właśnie połączenie. Następnie wybieramy ilość pasażerów (w tym dorosłych oraz dzieci uprawnionych do zniżek), ilość bagażu, możemy też zarezerwować konkretne miejsce w wagonie z przedziałami lub w bezprzedziałowym. Na końcu wybieramy sposób zapłaty, każda maszyna przyjmuje płatność kartą debetową lub kredytową, niektóre również gotówką (banknotem i bilonem lub tylko tym pierwszym). Biletomaty oferujące transakcje gotówkowe mają możliwość wydawania reszty, nie musimy więc (zawsze) posiadać odliczonej kwoty (warto jednak ją mieć na wszelki wypadek). Po uiszczeniu płatności bilet zostaje wydrukowany i wydany nam poprzez odpowiedni otwór lub szufladkę.

lifestylowy Administrator