Turystyka

Punkty na mapie Bośni i Hercegowiny
Punkty na mapie Bośni i Hercegowiny

mapa bośnia i hercegowina

54 lata ago

Punkty na mapie Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina jest niezwykłym połączeniem kultur oraz religii wschodu i zachodu. Można tu spotkać meczety w towarzystwie kościołów katolickich i cerkwi, a mosty pełnią rolę symboli jednoczenia społeczności. Niestety, kraj ten doświadczył tragicznych wydarzeń w czasie wojny w latach dziewięćdziesiątych. Ślady tego konfliktu można nadal zaobserwować w krajobrazie. W ostatnim czasie Bośnia i Hercegowina rozwija się prężnie jako popularny cel turystyczny. Zagraniczni goście przyciągani są różnorodnością kraju i jego bogatą historią.

Charakterystyka Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina to kraj leżący w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Jest położona na obszarze górzystym, a większa część kraju otoczona jest przez góry Dinarskie. Na mapie Bośni i Hercegowiny można zauważyć wiele różnorodnych rzek, które przepływają przez kraj (https://www.manada.pl/chorwacja-slowenia-bosnia-i-hercegowina-serbia-czarnogora-kosowo-macedonia-laminowana-mapa-samochodowa-3). Najważniejsze z nich to rzeki Bosna, Sawa, Una i Drina. Rzeki te pełnią ważną rolę w życiu społeczno-gospodarczym kraju, a także stanowią piękne atrakcje turystyczne.

Miasta na mapie Bośni i Hercegowiny

Miasta Bośni są idealnym miejscem dla miłośników historii i zwiedzania. W kraju znajdują się popularne miejsca takie jak Sarajewo i Mostar, które urzekają pięknymi starówkami o unikalnym klimacie. Poza głównymi szlakami turystycznymi można odwiedzić Travnik z pozostałościami twierdzy czy Jajce z malowniczym wodospadem i starówką usytuowaną na wzgórzu. Travnik jest jedynym miastem, które posiada również dwie wieże zegarowe. Konjic, gdzie znajduje się bunkier Tito.

mapa bośnia i hercegowina

Co warto zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?

  • Mostar – most, starówka;
  • Sarajewo – stolica;
  • Travnik – twierdza, wieże, cmentarze;
  • Blagaj – klasztor derwiszów;
  • Visoko – „bośniackie piramidy”;
  • Wodospady Kravica;
  • Jajce – zamek, wodospady, młyny wodne.

Parki Narodowe na mapie Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina posiada niesamowite krajobrazy, które charakteryzuje wielka różnorodność. Znaleźć można tam zarówno wzgórza jak i wysokie góry, doliny oraz głębokie kaniony. Obserwować tam można również rozległe łąki, które przecinają gęste i bujne lasy. Na mapie tego państwa znajduje się kilka godnych uwagi parków narodowych. Najciekawszym i zajmującym największą powierzchnię jest park Sutjeska. Zawiera on najwyższe szczyty w kraju. Inne parki narodowe to np. Kozara i Kravica. Pierwszy z nich charakteryzuje się dzikimi łąkami oraz bardzo gęstymi lasami, drugi natomiast to charakterystyczne wodospady. Godnymi uwagi są też parki Visoko, Blagaj, Una czy Bjelasnica.

lifestylowy Administrator